sobota, 7 grudnia 2013

Ślub - o czym warto pamiętać na długo przed

pinterest.com
W wolnych chwilach czytam wiele artykułów dotyczących organizacji ślubu oraz wesela, oglądam zdjęcia z wesel naszych znajomych, zastanawiam się i stwierdzam, że:

Po pierwsze, powinniśmy byli zabrać się za organizację nieco wcześniej, najlepsze lokale i zespoły muzyczne mają już wszystkie interesujące nas terminy zajęte, ale nie jest jeszcze za późno – po prostu trzeba więcej pokombinować

Po drugie, czytam o takich elementach całej uroczystości, o których nawet nie miałam pojęcia!

Po trzecie, im więcej czytam tym bardziej mi się odechciewa wesela :O

Po czwarte, pomimo przeglądania wielu zdjęć i filmików z różnych ślubów i wesel, nie zmienia się moje wstępna koncepcja dotycząca np. dekoracji – dobry znak! J

W Internecie jest sporo wersji terminarza przygotowań do wesela. Niektóre są chyba przesadnie szczegółowe, ale takie teksty pozwalają mi się powoli odnajdować w tym, co jest do zrobienia w kwestii przegotowań.  Przykłady:

Na podstawie tych grafików stworzyłam listę spraw do załatwienia, omówienia jeszcze w tym roku – czyli zakładając, że ślub odbędzie się w październiku 2014 – 10 miesięcy przed:

 1. Ustalić przybliżoną datę ślubu (miesiąc)
 2. Zorganizować spotkanie rodziców
 3. Ustalić budżet i podział kosztów
 4. Znaleźć i zarezerwować salę
 5. Znaleźć i zarezerwować zespół muzyczny
 6. Znaleźć i zarezerwować kamerzystę oraz fotografa
 7. Ustalić rodzaj ślubu  - w naszym przypadku konkordatowy, iść do księdza i ustalić godzinę ceremonii
 8. Przygotować wspólnie z rodzicami wstępną listę gości
 9. Ustalić i omówić z rodzicami styl ślubu i wesela (motyw przewodni, kolorystyka)
 10. Zorientować się jakie są terminy nauk przedmałżeńskich w okolicznych kościołach
 11. Odwiedzić targi ślubne, jeśli mamy taką możliwość i ochotę
 12. Zarezerwować urlop w pracy – ja chciałabym mieć kilka dni wolnego przed i po weselu.

Tak naprawdę to moim zdaniem, trzeba zarezerwować salę i zespół, dogadać się z rodzicami w kwestii wydatków i wesele jest w zasadzie zorganizowane. Reszta może nie jest mniej istotna, ale mniej pilna.
My na dzień dzisiejszy mamy upatrzoną fajną salę, w której są wolne 3 terminy w październiku. Teraz intensywnie poszukujemy zespołu muzycznego. Nasi rodzice spotkają się w czasie Świąt, ale w zasadzie już wszystko z nimi ustaliliśmy drogą telefoniczną :) Jak już uda nam się ustalić dokładną datę, wybierzemy się do księdza i zaczniemy szukać fotografa i kamerzysty. Ja nie chcę na moim weselu kamerzysty, ale jestem w zdecydowanej mniejszości i pewnie będę musiała się poddać, wstępnie wybraliśmy firmę, która realizowała film z wesela naszych znajomych.

Proszę trzymać kciuki żeby udało nam się znaleźć fajny zespół muzyczny :)


10 komentarzy:

 1. Trzymam kciuki i śledzę przygotowania na bieżąco!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, u mnie jest zespół, sala i fotograf, termin na sierpień, ech chciałbym to mieć za sobą już... Z kamerzysty zrezygnowaliśmy, nie chcę żeby jakiś domorosły Spielberg mówił mi co mam robić, bawić się welonem mojej kobiety czy kroić tort przez 20 minut - to nie dla mnie. Całe szczęście że pierwszy ślub bierze się tylko raz w życiu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My też chcielibyśmy być już po... Co do kamerzysty, to ja się całkowicie z Tobą zgadzam, aczkolwiek są kamerzyści, którzy się tak nie narzucają. My się jednak cały czas zastanawiamy nad tą kamerą, bo znaleźliśmy 1 świetną ofertę, ale cena nas odstrasza. Ceny takich bardzo przeciętnych filmów z wesela też są wysokie :/ Być może my również zrezygnujemy z kamerzysty.

   Usuń
 3. Mi zależy na fajnej sesji, kamerzysta to nie moja bajka - nie chce potem oglądać dziwacznych wygibasów ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My po wstępnym researchu stwierdziliśmy, że fajny film z wesela sporo kosztuje. A skoro nie możemy sobie na taki pozwolić, to prawdopodobnie nie będziemy mieć żadnego filmu, nie zapłacimy 1500 zł za coś, co nam się nie będzie podobało...

   Usuń
  2. Mam identyczne zdanie co do filmu z wesela. Nie stać mnie na taki jaki chciałabym, więc fundusze na niego przeznaczone przerzucę na fotografa, który ma być fenomenalny :)
   Dzięki wpisom ślubnym trafiłam na Twojego bloga. U mnie tematyka ślubna na blogu dopiero będzie się rozkręcać ;)

   Usuń
  3. Hej!
   My na ten moment skupiamy się właśnie na znalezieniu fajnego fotografa, a kamerzystę trochę odpuściliśmy, tzn, jeśli znajdziemy kogoś kto robi ciekawy film w przystępnej dla nas cenie to z chęcią go zatrudnimy, a jeśli nie znajdziemy - to nie będzie kamerzysty na naszym weselu w ogóle. Generalnie staramy się teraz bardziej wyluzowac w kwestii wesela :)

   Usuń
 4. Hej!

  Widzę, że jesteśmy na podobnym etapie.
  A macie już wyznaczoną datę?
  Sami finansujecie imprezę czy rodzice ją finansują?

  Pozdrawiam!
  Justyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Mamy już wyznaczoną datę i powoli organizujemy kolejne rzeczy. Część kosztów ślubu pokrywamy sami, ale jednak za większość rzeczy będę płacić nasi rodzice. To nie jest zbyt komfortowa sytuacja dla nas, ale nie możemy nic na to poradzić. Gdybyśmy mieli sami finansować ślub - to nie byłoby wesela - nie stać nas na nie. To właśnie rodzice chcą zorganizować wesele, więc pokryją dużą część jego kosztów.

   Usuń